"Újra látom ezt a csodát
Salgótarján belvárosát"
Pravda - Hova ne rohanj
"Salgótarján megkülönböztetett helyet foglal el a hazai és közép-európai építészettörténetben."
Hartman Gergely
Az első szembeötlő látvány az ikertorony, amelyek egykor az ország legmagasabb lakóépületei voltak. Eltérő magasságukkal a gótikus katedrálisok aszimmetriáját idézik. Mégis inkább a belváros egésze az, ami lenyűgözi az embert, ez a harmónia, az egység tökéletessége. A 60-as évek elejétől a 80-as évek végéig a legjobb tervezők által megalkotott és felépült központ ma is szupermodern hatású. Egy falu méretű szűk völgybe mesterien bepakolt apró metropolisz. Ugyanaz a kellemes otthonosságérzet mint Sopron esetében, mert ugyanaz a középkori városszerkezet modern elképzelésben. A város centrumában nem a templom, hanem a közösségi ház, előtte agora jellegű térrel. Üzletek sokasága, tízemeletes lakóházak az erdőbe helyezve. A hegyoldalon haladva perceken belül régi apró házak közé jutsz, majd az erdő, teljesen egyedi élmény, ahogy egyediek a házak is, csak itt látható kimondottan Salgótarjánra tervezett épületek. A 20. század második felében elképzelt urbanisztikai utópia megvalósulása. A vasút bejön a központba, éppen ezért Zugló-megálló méretű a vasútállomás. A hegyek között emelkedő hatalmas egyedi épületek között sétálva az ember teljesen hatása alá kerül az építészeti-természeti látvány harmóniájának. Funkcionalitásban is tökéletes belvárosról van szó.
Hartman Gergely szerint, ha az avarkortól napjainkig felállítanánk egy Top 100-as listát a legjobb magyar épületekből, akkor abban legalább három salgótarjáni benne lenne. Ami a 20. századot illeti, ott nem a Top 100-ban, hanem a Top 10-ben lenne benne egy salgótarjáni épület.
Akit mélyebben érdekel ez a különleges építészeti alkotás az vegye kézbe Hartman Gergely könyvét Gulyás Attila fotóival: Salgótarján modern építészete 1945-1990, Kedves László Könyvműhelye, 2022.