2020. július 10., péntek

Járatritkítás

A koronavírus világjárvány miatti korlátozások alatt szinte teljesen eltűntek az utasok a MÁV járatairól. A járvány emberekre gyakorolt viselkedésbeli hatását megfigyelő kutatásom alatt azt észleltem, hogy Debrecen térségében a Budapest-Záhony 100-as fővonalon az IC vonatok teljesen üresen közlekedtek, vagy maximum 1-2 ember utazott rajtuk. A sebes és személyvonatokon is csupán 5-10-en voltak láthatók. A mellékvonalakon viszont ekkor is voltak utasok, bár csak a csúcsidőben, és a szokásosnál jóval kevesebben, de így is a fővonalnál kisebb befogadóképességű szerelvények egyes járatain 20-30 utas közlekedett. A menetrend a korlátozások alatt semmit nem változott, a járatok az eredeti sűrűségben közlekedtek. Ennek a MÁV dolgozók foglalkoztatottsága és megélhetése szempontjából volt értelme. Annál megdöbbentőbb volt, hogy a korlátozások megszüntetése után pillanatok alatt visszaállt utassűrűség után nemsokkal a kormány járatritkítást rendelt el a koronavírus miatti utaselmaradásra hivatkozva. Épp a legkihasználtabb vonalakon! Az általam vizsgált területen a ritkítás a Debrecen-Tiszalök vonalat érinti. Az eredetileg kétóránként közlekedő vonalon minden második járat autóbusszal lett kiváltva, tehát a vonat már csak négyóránként közlekedik. Az autóbusz pont a csúcsidőben viszi az utasokat, így eleve egyszerre két autóbuszt kell indítani, melyek együtt közlekednek, végig a megyeszékhely csúcsforgalomban telített utcáin. A város területén több vasútállomáshoz, illetve vasúti megállóhelyhez kell hatalmas kitérőt tenniük, ezért a vonathoz képest rendkívüli módon meghosszabbodik a menetidő - már a kiindulási településen. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium annak ellenére erőltette át tervezetét, hogy az teljesen értelmetlen, az utasok, az érintet települések vezetői, a szakemberek, de még a MÁV illetékesei is értetlenül állnak az intézkedés előtt. Bebizonyosodott, hogy a kormánynak semmit nem számít a vidéki ember és a vidék. Az pedig, hogy demokráciának nevezik az önkényt alávaló dolog.



Pandémia

2020. július 15.: A MÁV augusztus 1-től tíz vonalon, így a Debrecen-Tiszalöki vonalon is visszaállítja az eredeti menetrendet, természetesen éppen akkor, amikor újra beindult a járvány, és lezárták a határokat.

2020. július 9., csütörtök

Introvertáltak karanténban

Az utóbbi időben sokat lehetett olvasni arról, hogy a karantén az introvertáltak időszaka, a bevezetett korlátozások az ő normális létformájuk. Tipikus extrovertált félreértésről van szó. Az introvertált valóban kerüli a kontaktust, azok korlátozása nem érintette. A rendezvények és emberek kerülése azonban nem jelent otthonülést, az egy egészen más pszichés diszpozíció eredménye. Az emberek kerülése az introvertált részéről éppen azért történik, mert a másik korlátozza őt; az önrendelkezés az introvertált személyiség alapállása. Minden külső és belső (lelki) cselekvése a teljes szuverenitást célozza. A korlátozás tehát a halála. Az introvertált önmagát korlátozza, a külső beavatkozásnak ellenáll. Éppen ezért az introvertáltak számára ugyanolyan nehézséget jelentett a karantén, mint az extrovertáltaknak, csak éppen más szempontból. Ha introvertált vagy és mégse volt problémád, annak több oka lehet. Otthonülő vagy, de az extrovertált is lehet otthonülő, úgyhogy ebből nem következik az introverzió. Az is lehet, hogy introvertált beállítódású vagy, de nem vagy introvertált típus. Leginkább az lehet az oka, hogy az elmúlt időszak intézkedései nemigazán jelentettek valódi korlátozást egy introvertáltnak. Bevásárlás és szabadidős célú gyaloglás vagy sportolás címén lakóhelyeden idő és távolsági korlátozás nélkül akár egész nap szabadon járkálhattál az üres utcákon.

Lélektani típusok

2020. július 4., szombat

Digitális oktatás

Magyarország kormánya a Harmadik Birodalom frontjelentéseihez hasonlóan minden kudarcot sikertörténetként mutat be. Ez lesz majd bukásának is az oka. Nézzük meg, hogy miként zajlott a kormány szerint rendkívül sikeres digitális oktatás a fiam iskolájában (ötödikes osztály). Egy átlagos iskoláról van szó egy megyeszékhelyen az ország legnagyobb egyetemének közvetlen közelében. Május 13-án azzal jöttek haza a diákok, hogy az iskolák bezárása szóba sem jöhet, ezt az nap reggel erősítette meg a miniszterelnök (hívei helyeseltek) az ő vehemens és bumfordi stílusában. (Nem szerencsés ha a hiperaktivitást hatalommal kezelik.) Sokan csak másnap reggel ébredtek arra, hogy a későeste folyamán a miniszterelnök a maga felpörgött és elviselhetetlen stílusában bejelentette, hogy most már nem az a hazaáruló, aki iskolabezárást akar, hanem az, aki nem akarja (hívei helyeseltek).




A fiam osztályában egy gyermek van, akinek családjában egyáltalán nincs internet, a többségnek van asztali gépe is, de jelentős azok száma, akik kizárólag mobil-internettel rendelkeznek, márpedig a digitális oktatásnál használt, már jóval korábban kiépített hálózat nem mobilbarát, több funkció kizárólag asztali géppel érhető el. Kérték, hogy akinek nincs asztali gépe az jelentse, mert laptopot fog kapni, ám az adatok összegyűjtése után többet szóba sem került a dolog, az internet nélküli gyerek sem kapott semmilyen segítséget.

Az első héten egyáltalán nem volt oktatás, az csupán 23-án kezdődött, ami abból állt, hogy hetente egy online óra volt matematikából, ami általában 20 perc után a rendszer összeomlása után megszakadt. Volt még egy nem kötelező online óra szintén matematikából, hasonló eredménnyel. A digitális oktatás abból állt, hogy minden nap e-mailben megküldték a tanárok az anyagot, azt el kellett olvasni, majd vázlatot írni és a hozzá tartozó házi feladatot megcsinálni, végül a leírt dolgokat lefényképezni és elküldeni. Ez átlagosan napi két órát vett igénybe, erre kapták az év végi jegyet. A tanárok maximálisan pozitívan álltak a dolgokhoz. A digitális oktatás azt jelenti, hogy a szülő feladata a tananyag leadása. Minden tantárgyhoz kell tehát értenie, képesnek kell lennie elmagyarázni azt, és idejének is kell lennie hozzá. A siralmas tankönyvek és tananyagmagyarázó videók helyett a legtöbbet a tanárok által elküldött linkekből tanulhattak a gyerekek, ahol a világ online múzeumait és állatkertjeit lehetett tanulmányozni. Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a magyar kormány inkompetenciája következtében a digitális oktatás teljes kudarc volt, a tananyagot nemigazán tudták a gyerekek elsajátítani, ami az ideológiai hülyeségeket tekintve (ami minden tantárgyban megtalálható) nem is baj.


Újratervezés az oktatásban a COVID-19 után

Sok szülő úgy érzi, hogy a járvány idején az iskola cserbenhagyta a gyerekeket