2015. június 27., szombat

Diploma



A legtöbb diplomás azt hiszi, hogy tanulmányai befejeztével léte is elkészült, s kisujját sem mozdítja ismeretei és felismerései és jelleme gazdagításáért, sőt azt hiszi, léte csúcspontjára ért, akárcsak azon akadémikusok és orvosok jó része, akiket ismerek. Megrekedtek ebben a minden szempontból kétséges állapotban, miközben magától értetődik, hogy addig él az ember, amíg ismereteit bővíti, jellemét képezi és megszilárdítja. Mert aki nem dolgozik magán, az befejezte életét, attól fogva csak vegetál. Kielégíti őket a mindennapos üzletmenet, ami semmi mást nem igényel tőlük, mint a velük született tradicionális bárgyúságukat. Diplomájuk mint valami rendkívülit bizonyító, élethosszig érvényes garanciajegy a kezükben, holott a legjobb esetben is csak a rendkívüli korlátoltság garanciajegyéről lehet szó. Ötvenévesen, megrekedve huszonötéves nívójukon, minden többé-kevésbé nevetséges rajtuk. Az emberiség kilencven százaléka azt hiszi, hogy az utolsó tanulmányait igazoló, csinosan bekeretezett oklevél élete csúcsa. A legtöbb ember így gondolkodik, tiszta őrület. Nagyrészt csakis azért élnek, hogy bizonyítványokat és címeket szerezzenek, semmi más okból. Bizonyítványaira büszke a hentes és a filozófus, a konyhai segédszemélyzet és az ügyvéd és a bíró egyaránt. Nem az embert látják évszázadok óta, hanem a címet meg a bizonyítványt. Nem Kovács úrral találkoznak a McDonald's-ba hanem doktor Kováccsal, nem Szabó úrral ebédelnek, hanem a diplomás mérnökkel, akit véletlenül Szabónak hívnak. Persze az emberek mindig is ilyenek voltak. Mivel önmagukat sohase becsülték, évszázadokkal ezelőtt egyszerre csak bizonyítványnak kezdték nevezni magukat, és címnek, létüket önmaguk előtt igazolandó. Az utcákon bizonyítványok járnak hordákban, ember egy se. A számukra fontos, ám valójában kimondottan nevetséges iskolák elvégzését tartják életük csúcspontjának. Gimnázium, egyetem, micsoda áhítattal mondják ki! Az emberek borzalmasan korlátoltak, ezért uralkodnak ilyen deprimáló állapotok. Az egész világ bizonyítvány- és címkorságban szenved, s e kórsággal lehetetlenség normálisan élni.


Thomas Bernhard után szabadon. Kioltás 53-57. oldal. Kalligram, 2005.

Diplomaosztó



Itt ülök a könyvtárban, írással töltöm időmet, köröttem afrikai fiatalok készülnek vizsgáikra. Odaát a főépületben diplomaosztók egymás után. Ez azt jelenti, hogy nyitva a büfé, a lányok finom kávéval várnak, a cukrot is belerakják. Ez még onnan van, amikor karonülő volt a fiam. Ezt az apás karonülést mi terjesztettük el a városban, sokan megállítottak akkoriban. Most egyedül vagyok. Hétfőn a repülőtéren voltunk, ahol majdnem kitörtem a lábam. Messze látni onnan nagyon, a távolban az a ház is látszik, ahol Anna lakott, azt néztem és közben félreléptem, hát így. A hangároknál. Azóta csak ide a könyvtárig tudtunk elsántikálni, de ma délután talán eljutunk a Plazaba is. Diplomaosztó. A múlt hét péntekén egy jogász úgy vette át diplomáját, hogy fogalma sem volt, merre van a wc. No, de ezt nem is kell tudnia a diplomához. Gyorsan ki is írták egy lapra, merre a wc, ahhoz, amelyik éppen megint nem működött... Kiemelt felsőoktatási intézmény.

2015. június 24., szerda

Knut Hamsun



Keményen dolgozó kisember. A világirodalom meghatározó alakja. A természet vallásos tisztelője, meggyőződéses panteista. Proletár, akit Dosztojevszkijhez mérnek. Nobel-díjas író, kisebbrendűségi komplexussal. A kapitalizmus, a városi lét, a demokrácia elutasítója, a paraszti élet prófétája. Náci, aki szerint Hitler "a népek jogairól szóló evangélium hirdetője". Ugyanakkor egészen más kaliber mint a hazai náci írók, akik legfeljebb giccs-termelők mellette. Utolsó alkotása a Benőtt ösvényeken az önigazolás viszolyogtató mesterműve. Elválasztható-e egymástól az ember és alkotása? Igen, de nem teljesen. A napokban újból kiadták magyarul Hamsun legismertebb regényét az Éhség-et.


A hosszú élet átka

Aki a náciknak ajándékozta a Nobel-díját

Al Pacino nem játszik az Éhségben

Sajtból van a Hold



Kormány Közlemény


Az ARTISJUS kimutatása szerint a Magyarországon legtöbbet játszott 10 dal közül négy Demjén Ferenc szerzeménye. Ezen belül az első kettő is az övé:

- Darabokra törted a szívem
- Sajtból van a Hold

Ha Magyarországra jössz tiszteld zenei kultúránkat!

Magyarország Kormánya

2015. június 19., péntek

Bürokrácia



Lázár János tavaly bejelentette, hogy idén januártól az állami ügyintézésben "jóval kevesebb hülye szabály" lesz. Íme egy példa: ha ön valamilyen bűncselekményt észlel, mondjuk korrupciót, de önmaga kilétét nem kívánja felfedni, akkor tehet feljelentést névtelen levélben. Ez tavaly még úgy ment, hogy a levél megérkezett városa rendőrségére, amely kivizsgálja az estet. Ma mondjuk Nyíregyházán feladja az ottani kapitányság címére feljelentését, levelét a posta automatikusan Budapestre viszi egy központi helyre, ahol egy erre a célra létrehozott apparátus elolvassa, majd elektronikusan megküldi Nyíregyházának. (Vagy ha fideszesről van szó benne, akkor nem küldik meg sehová hanem kidobják - mondják a rendőrök.) Visszafelé ugyanígy működik a dolog. Tavaly még ha egy levelet küldött a nyomozó az ügyésznek mondjuk Győrben, akkor a futár elvitte ötszáz méterre. Ma elektronikusan fel kell küldeni Budapestre, ahol az apparátus elolvassa, majd a futár valamikor elviszi Győrbe az ügyésznek. Így bontotta le Lázár János a bürokráciát.


Lázár János lebontja az állami bürokráciát

2015. június 10., szerda

Nacionalista nagypofájúsággal kompenzálunk



Remek, megjelent a színpadon a félelem. A közép-kelet-európai lét sine qua non-ja. Egy csipetnyi félelem, egy kis adag rémület és egy leheletnyi rettegés - rázd össze, tégy hozzá kevéske nacionalizmust, szórd meg rasszizmussal, antiszemitizmusból csak éppenhogy, az íze végett, kis nemzeti frusztráció, melyet természetesen nacionalista nagypofájúsággal kompenzálunk, és koktélunkat érteni fogják itt is, ott is, emitt is, amott is.

Esterházy Péter: Mercedes Benz. Történelmi revü két részben.

A teljes mű a Kalligram folyóirat 2015 áprilisi számában olvasható. Készült a Szlovák Nemzeti Színház felkérésére. Bemutató a tervek szerint novemberben.